Aktualności
triangle-top

Drukarnia kodów kreskowych, czyli jak przebiega znakowanie towarów w drukarni flexo

26.11.2024
Drukarnia kodów kreskowych, czyli jak przebiega znakowanie towarów w drukarni flexo

 

Kody kreskowe towarzyszą nam na każdym kroku. Znakowanie towarów za ich pomocą pozwala wykorzystać powszechnie stosowany światowy system i tym samym dostosować działalność do rynkowych potrzeb. Jak więc działa drukarnia flexo?

Drukarnia kodów kreskowych

Możliwości, jakie posiada drukarnia flexo pozwalają na nanoszenie nadruków na szeroką gamę podłoży co pozwala, ze niemal na każdy produkt jesteśmy w stanie stworzyć kod kreskowy.

Czym są kody kreskowe i do czego służą?

Kod kreskowy przyjmuje postać charakterystycznego kwadratowego lub prostokątnego pola z pionowymi czarnymi liniami, w których zawarte są informacje służące identyfikowaniu poszczególnych produktów.

Różna szerokość pasków, z jakich składają się kody kreskowe, pozwoliła na nadanie im wartości cyfr 0 bądź 1. Z kolei ich sekwencja odpowiada cyfrom od 0 do 9. Odczytując kod, urządzenie identyfikuje zawarte informacje, dostarczając dokładnych wiadomości o produkcie na każdym etapie jego cyklu, począwszy od produkcji, przez dostawę, po sprzedaż.

Ważnym aspektem jest to, że dzięki kodom kreskowym firmy mogą optymalizować swoje koszty, a niski próg wejścia w wykorzystanie tej technologii sprawia, że niemal każda firma z powodzeniem może korzystać z oprogramowania służącego do odczytywania charakterystycznych znaków kreskowych.

Początki i rozwój technologii kodów kreskowych

Na pomysł kodu kreskowego wpadła dwójka Amerykanów Norman Woodland i Bernard Silver, którzy w 1952 r. postanowili wykorzystać kod Morse’a, tworząc cieńsze i grubsze paski.

Serwis grandviewresearch.com informuje, że w 2022 r. kody kreskowe wykorzystywane były w największym stopniu w segmencie magazynowania towarów, gdzie stosowanych było aż 38,7% urządzeń tego typu. Jedną z pierwszych branż, która korzystała z kodów kreskowych, był transport kolejowy. Brytyjskie linie kolejowe stosowały tę technologię do odczytywania jadącego z prędkością 160 km składu pociągu. Zamieszczane w ten sposób kody kreskowe pozwalały odczytywać informacje dotyczące tego, kto jest właścicielem wagonu, jaki rodzaj sprzętu stosuje i mogły poznać numer identyfikacyjny.

Przełomową decyzją, mającą wpływ na to, w jaki sposób działa drukarnia kodów kreskowych okazało się, zastosowanie ich w kasach sklepowych. W l. 70 doszło do zmiany w strukturze kodów kreskowych; pierwotne rozwiązanie oparte o kształt koła zastąpiły znane nam dzisiaj pionowe paski. Stworzenie standardu produkcji kodów kresowych pozwoliło na wykorzystanie 11-cyfrowego kodu, służącego do odczytywania informacji o konkretnych produktach.

Kody kreskowe - oznaczenia, które pomagają

Ekonomiści, analizując wpływ wprowadzenia kodów kreskowych na gospodarkę Stanów Zjednoczonych, już w l. 70 oszacowali, że technika ta pozwoli tylko firmom z sektora spożywczego na uzyskanie oszczędności sięgających kwoty 40 mln $. Aby jednak kody kreskowe mogły z powodzeniem pełnić swoją rolę, konieczne było wprowadzenie odpowiedniego systemu do znakowania towarów i odczytywania kodów, składającego się z oprogramowania komputerowego, drukarek i skanerów.

Największą zaletą stosowania kodów kreskowych jest bez wątpienia szybsze tempo sprzedaży w sklepach i możliwość śledzenia trasy produktów i paczek. Tym samym w drukarniach kodów kreskowych powstają dziś narzędzia dające okazję do zwiększenia rentowności firm transportowych i logistycznych, pozwalając na łatwe znakowanie towarów do wysyłki.

Kogo obsługuje drukarnia kodów kreskowych?

Technologia ta z powodzeniem weszła także do branży wydawniczej, pozwalając na zamieszczanie ich na książkach i czasopismach numerów ISBN. Drukarnia kodów kreskowych z powodzeniem dostarcza także bilety na przedstawienia teatralne i imprezy sportowe.

Niemniej, nie sposób zaprzeczyć, że kody kreskowe ułatwiają pracę ludziom na różnych stanowiskach. Z jednej strony w krótkim czasie pozwalają określić popularność sprzedawanych produktów, zbierając dane historyczne; z drugiej umożliwiają dostosowanie oferty do konkretnej grupy docelowej.Raport grandviewresearch.com zwraca uwagę na rosnące znaczenie kodów kreskowych w placówkach medycznych. W Stanach Zjednoczonych drukarnia kodów kreskowych wykorzystywana jest do tworzenia symboli pomagających zapobiegać błędom podczas podawania pacjentom leków. Poprzez odczytywanie opaski z dedykowanym kodem pielęgniarki z łatwością kontrolują proces stosowania medykamentów.

Ponadto wymieniając korzyści, jakie cechują kody kreskowe, trzeba wspomnieć o tym, że okazały się niezwykle pomocne w kontekście obsługi różnych kart lojalnościowych i członkowskich, wprowadzając możliwość zastosowania spersonalizowanych komunikatów reklamowych.

Spełnienie odpowiednich norm

Znakowanie towarów kodami kreskowymi podlega drobiazgowemu procesowi kontroli, w którego czasie badana jest jego jakość i poziom dostosowania do skanowania. Pozwala to zagwarantować, że każdy czytnik z powodzeniem poradzi sobie odczytaniem i interpretacją takiego znaku. Procedura ta polega m.in. na określeniu kontrastu zamieszczonych symboli i krawędzi kodu, odstępów między liniami i wyłapywaniu wszelkich wad. Normy, według których sprawdzane są wówczas kody kreskowe, opracowuje Międzynarodowa Komisja Normalizacyjna (ISO).

Co więcej, kody kreskowe są jednym z elementów całego systemu planowania zasobów ERP, pozwalając uzyskać stały dostęp do wszystkich niezbędnych danych. Część firm stosuje je w trakcie wystawiania faktur, co umożliwia im śledzenie należności.

Nadanie kodu kreskowego możliwe jest poprzez darmowe narzędzia internetowe bądź specjalistyczne programy księgowe i inwentaryzacje. Z kolei ich odczytywanie za pomocą odpowiedniego urządzenia odbywa się za pośrednictwem wiązki laserowej, którą czytnik jest w stanie przekształcić na dane cyfrowe. O tym, jakie perspektywy ma przed sobą ta branża, wskazują prognozy głoszące, że w 2023 r. światowy rynek samych czytników kodów kreskowych był wart 7,69 mld $, a do 2030 r. osiągnąć ma wartość 13,59 mld $.

Znakowanie towarów w drukarni flexo

Profesjonalne znakowanie towarów za pomocą nanoszenia na nie informacji i symboli ma za zadanie przekazywanie niezbędnych wiadomości wszystkim potencjalnym klientom i osobom pracującym nad dostarczeniem towarów do końcowego klienta. Drukarnia kodów kreskowych jest w stanie dostarczyć jednolitych oznaczeń, pozwalających na łatwą identyfikację towarów, poznanie informacji o ich gabarytach i wadze, a także poinformować o potencjalnym niebezpieczeństwie związanym z konkretnym ładunkiem.

Druk flexo to najbardziej ekonomiczna metoda druku etykiet. Stosować ją można zarówno na papierach niepowlekanych, jak i powlekanych, a także na tekturze oraz foliach i materiałach z tworzyw sztucznych. Owa uniwersalność sprawia, że metoda ta stanowi najczęściej wykorzystywany sposób tworzenia oznakowania na towarach.

Podczas znakowania towarów, w trakcie rozwijania się roli, arkusz przechodzi przez kolejne stacje drukujące. Wałek rastrowy po zanurzeniu w zbiorniku z tuszem, przecierany jest raklą w celu uzyskania równomierniej warstwy farby. Następnie tusz jest nanoszony na podłoże i dociskany do płyty cylindrem drukarskim.

Nowoczesna drukarnia flexo

Konieczność znakowania towarów wynika z przepisów wskazujących na obowiązek informowania klientów o składzie, pochodzeniu produktów i sposobie użytkowania. Co więcej, szereg przedsiębiorstw stosuje oznaczenia jako element budowania wizerunku i świadomości marki. Stosowanie estetycznych opakowań i naklejek, jakie jest w stanie przygotować drukarnia flexo pozwala na zbudowanie rozpoznawalności na rynku.

Druk fleksograficzny to metoda polegająca na zastosowaniu specjalnej wypukłej płyty fotopolimerowej, pozwalającej na drukowanie na rozmaitym podłożu. Choć pierwsza maszyna wykorzystująca tę technologię powstała w Liverpoolu już w 1890 r. dopiero w l. 20 XX w., metoda weszła do szerszego użytku. Mimo tego, że pierwsze wydruki flexo nie gwarantowały dobrej jakości, ich producenci nie zniechęcili się, projektując coraz bardziej zaawansowane urządzenia. 

Warto przy tym zauważyć, że jakość druku flexo uzależniona jest w dużej mierze od zastosowanych płyt i tego, w jaki sposób zostały wykonane. Dlatego też tego rodzaju drukowanie wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Z uwagi na to, że drukarnia flexo może dziś korzystać z nowych technologii, profesjonalne znakowanie towarów tym sposobem w coraz większym stopniu podlega automatyzacji. W rezultacie tego procesu branża ta bardzo szybko się rozwija. Dzięki skróceniu czasu druku, wykorzystaniu nowoczesnych materiałów i możliwości zastosowaniu rozszerzonej gamy kolorów, firmy są w stanie przygotowywać najróżniejsze wydruki.

Techniczne aspekty znakowane towarów

Aktualnie drukarnia flexo pozwala na łatwe znakowanie towarów odbywające się poprzez wykonanie trójwymiarowego reliefu, z wykorzystywaniem materiału z gumy bądź polimeru. Sam proces druku odbywa się poprzez przenoszenie tuszu z wałka na wałek rastrowy, a następnie równomierne dozowanie tuszu na docelowym materiale.

Przez to, że znakowanie towarów tym sposobem pozwala stosować szeroki przekrój farb,  doskonale współpracują one z różnymi materiałami, w tym plastikiem, folą i papierem. Dość powiedzieć, że w drukarni flexo w czasie pracy wykorzystuje kilku rodzajów tuszu, w tym tusz rozpuszczalnikowy, utwardzony wiązką elektorów bądź promieniami UV.

Drukarnia flexo zapewnia nie tylko wszechstronność, ale i wysoką jakość tworzenia materiałów. Maszyna drukarska wykonująca materiały przeznaczone do  znakowania towarów pracuje z dużą prędkością, co w rezultacie pozwala na tworzenie dużych ilości etykiet i rozmaitych opakowań w krótkim czasie. Co więcej, metoda zapewnia drukowanie w wysokiej jakości bez względu na materiał, na jaki nanoszony jest druk.

 

triangle