Aktualności
triangle-top

Etykiety logistyczne

04.02.2025
Etykiety logistyczne

Tempo realizacji zamówień w sklepach internetowych i szeroko pojętej branży logistycznej ma dzisiaj kluczowe znaczenie z punktu widzenia skutecznego prowadzenie biznesu. Etykiety logistyczne są często stosowanym przez firmy rozwiązaniem wspomagającym prowadzone przez nie działania.

Niewątpliwie w dzisiejszych czasach etykiety logistyczne tworzą jeden najczęściej stosowanych systemów identyfikacyjnych produktów. Wszak nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że niemal każde opakowanie bądź towar są w jakiś sposób znakowane. W ten sposób umieszczane są bowiem na nich informacje dotyczące ich składu, pochodzenia, daty ważności itp.

W jakim celu stosuje się etykiety logistyczne?

Stosowanie tego typu oznaczeń jest niezbędne w kontekście działania nowoczesnego magazynu i całego systemu wysyłkowego. Warto zwrócić uwagę na to, że etykiety w branży logistycznej wykorzystywane są w rozmaitych celach:

  • informowania o niebezpieczeństwie
  • oznaczania palet
  • zamieszczania kodów kreskowych
  • znakowania magazynów
  • umieszczania adresów w celu wysłania przesyłki
  • ułatwiania procesu logistycznego zwrotów przesyłek

Logistyka magazynowa często stanowi jeden z fundamentalnych aspektów działalności firmy. Nie może więc dziwić, że przedsiębiorstwa starają się optymalizować wszystkie zachodzące procesy. Pomagające w tym etykiety logistyczne zamieszczane są na różnych typach opakowań w tym paletach, skrzyniach, beczkach, kartonach, a także na półkach i regałach magazynowych. Wykorzystywane w magazynach i w trakcie transportu towarów etykiety logistyczne tego typu spełniać muszą jednak odpowiednie regulacje.

Oznaczenia te zawierają więc unikalne znaki, sprzyjające zwiększaniu wydajności na różnych etapach łańcucha dostaw. Zawierają choćby dedykowany numer towaru, liczbę określającą jego ilość, datę i numer partii towaru, a także Seryjny Numer Jednostki Logistycznej. Jego stosowanie pozwala usprawnić obsługę klientów i tym samym zwiększyć efektywność biznesową. Stosowane w logistyce etykiety pozwalają na integrację z różnymi dokumentami, w tym listami przewozowymi i fakturami.

Proces produkcji etykiet logistycznych

Oznaczenia tego typu powinny być drukowane z wykorzystaniem odpowiednich materiałów, gdyż pozwala to na osiągnięcie pożądanych cech i wyglądu. Ważne jest przy tym to, że etykiety logistyczne mogą być produkowane w różnych technologiach. Do ich wytwarzania służą między innymi drukarki termiczne, które w procesie druku korzystają z ciepła, przenosząc w ten sposób obraz z głowicy drukującej. Często stosowanym rozwiązaniem są także drukarki laserowe umożliwiające bardzo szybki zadruk logistycznych.

Etykiety logistyczne pokryte mogą być kodem kreskowym lub znakiem RFID, pozwalającym na wygodne śledzenie przesyłek i rejestrowanie informacji o produktach i posiadanych zasobach. Zasada ich działania polega na umieszczaniu w nich mikroczipa i anteny, pozwalających na ich bezprzewodowe skanowanie.

Cechy etykiet transportowych i magazynowych

Jednym z typów etykiety logistycznej jest etykieta wysyłkowa. Charakteryzuje ją to, że umieszcza się ją na zewnątrz kontenera, opakowania bądź palety czy kartonów. Jej celem jest udzielenie wiadomości o adresach odbiorcy i nadawcy, numeru przesyłki oraz informacji o przewoźniku. Innym rodzajem jest etykieta celna, służąca do znakowania przesyłek międzynarodowych. Jej przeznaczeniem jest informowanie organów celnych o kraju pochodzenia towarów i wartości celnej przesyłki. Zawiera także informacje dotyczące szczególnych warunków transportów przesyłek.

Pamiętać należy również o tym, iż etykiety logistyczne wystawiane są na najrozmaitsze warunki pogodowe. W efekcie oddziaływać na nie mogą tak prażące słońce, rzęsisty deszcz, długotrwale oddziaływanie słonej wody, jak i porywisty wiatr. Bez względu na to, które z tych warunków występują, jedno jest pewne: oddziałują one dość mocno na strukturę etykiet logistycznych, co w rezultacie powoduje, że mogą blaknąć czy też po prostu odpadać od materiału, do którego zostały przyklejone. Dlatego też ich producenci stosują syntetyczne materiały w postaci winylu lub polipropylenu, a także odpowiednie komponenty odporne na promieniowanie UV i powłokę zapobiegającą uszkodzeniu naklejki przez zarysowanie lub zdarcie.

Często można spotkać się z sytuacją, w której etykiety te wykonywane są z folii samoprzylepnej z klejem trwałym. Zapewniają one bardzo dobrą przyczepność do rozmaitych powierzchni. Ponadto szukając nowych rozwiązań charakteryzujących ten rynek, zauważyć można, że coraz częściej przedsiębiorstwa stawiają na specjalny typ etykiet logistycznych, jakimi są naklejki odblaskowe, pozwalające zwiększać zasięg skanowania.

 

triangle